Weranda jako urozmaicenie bryły budynku

Z biegiem czasu właściciele domków jednorodzinnych mogą mieć ochotę na powiększenie przestrzeni mieszkalnej. Doskonałym sposobem na to jest weranda. Jakie konsekwencje dla funkcjonowania budynku niesie ze sobą dobudowanie oszklonej werandy?

Dlaczego warto wybudować werandę?

Oszklona weranda może podnieść izolację cieplną budynku i obniżyć wysokość rachunków za ogrzewanie. Dodatkowo, niebagatelną korzyścią z otworzenia wnętrz domu na przestrzeń jest doświetlenie pomieszczeń światłem naturalnym. Szczególnie wówczas, gdy weranda wychodzi na południe. Często również weranda poprawia estetykę budynku z zewnątrz, poprawia niedociągnięcia w proporcjach, a jeśli jest to oszklona weranda, doda całej posesji charakterystycznego wyrazu. Największą zaletą posiadania werandy jest jednak niesamowity klimat w jej wnętrzu. Możliwość podziwiania widoków ze środka, szczególnie gdy na zewnątrz jest dużo zieleni lub jeśli dom znajduje się na wzniesieniu, to prawdziwa gratka dla tych, którzy lubią ładnie mieszkać.

Jak urządzić werandę?

Weranda zazwyczaj nie jest duża. Jednak jeśli chcemy stworzyć tutaj coś na kształt pokoju, powinniśmy wygospodarować sobie co najmniej 12 metrów kwadratowych. Zdarza się jednak, że weranda ma powierzchnię ok. 3 m2. Może znajdować się tam na przykład jedynie stół z krzesłami lub część ciągu roboczego kuchennego. Niektórzy traktują to pomieszczenie jedynie jako przestrzeń ozdobną, w której znajdują się kwiaty. Innym pomysłem na zagospodarowanie werandy jest ustawienie tam mebli wypoczynkowych, o charakterze letnim (np. fotele i stoły wiklinowe lub z rattanu). Niezależnie od tego, co urządzimy na werandzie, możemy być pewnie, że pomieszczenie to będzie przyciągało uwagę naszych gości, a my sami będziemy lubili przebywać tam w trakcie mroźnych i pochmurnych dni.

Jaki kształt powinna mieć weranda?

Najpopularniejszy kształt to prostokąt. Zdarza się jednak, że werandy heksagonalne wypadają wyjątkowo dobrze, szczególnie z zewnątrz. Najbardziej oryginalnie jednak wyglądają werandy okrągłe.

Jak powinna być zbudowana weranda?

Weranda wyposażona jest w okna balkonowe, drzwi PCV Elbląg balkonowe oraz zwykłe okna PVC. Jeśli jest to weranda uwzględniona w projekcie budynku, wówczas zwykle wyposażona jest w ten same fundamenty, które ma pozostała część budynku. Nie zaleca się budowania okien otwieranych lub drzwi na werandzie naprzeciwko drzwi wejściowych do budynku. Powoduje to powstawanie przeciągów. Materiał budulcowy, z którego powstanie konstrukcja werandy, w dużej mierze zależy od tego, z jakich materiałów zbudowany jest dom. Gdy konstrukcja budynku jest nowoczesna, dominuje w niej szkło, beton i metal, wówczas trudno o drewnianą, zdobioną werandę w stylu rustykalnym. Nie należy też bać się łączenia stylów. Niekiedy weranda drewniana może znacząco poprawić wygląd murowanego budynku.