Beton architektoniczny – co to jest i jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz?

Beton architektoniczny jest surowcem wciąż na topie, sięga po niego wielu architektów krajobrazu, ogrodników, czy fachowców od stylizacji wnętrz.

Co to jest beton architektoniczny?

Jest to materiał używany przy tworzeniu różnych produktów, jak figury, a dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii jest na tyle plastyczny, że przybiera rozmaite kształty, kolory, bądź struktury. Jest to materiał bardzo praktyczny, a przy tym bardzo odporny na niekorzystne warunki atmosferyczne. Jest też odporny na wilgoć, co czyni go doskonałym surowcem do budowy tarasów, altan, czy ogrodów.

Stylowy design

Kolejną zaletą betonu architektonicznego jest jego stylowy design. Beton dość płynnie można połączyć tak z roślinami, jak też z innymi tworzywami, dzięki czemu można łączyć wiele stylów ogrodowych, bez zaburzania harmonii. Swoją minimalistyczną formą doskonale sprawdza się w przestrzeniach komercyjnych, jak też w założeniach prywatnych.

Co można zrobić z betonu architektonicznego?

Jeśli chodzi o wyposażenie domu, w sklepach znajdziemy wspaniałe meble, dekory ścienne lub donice z betonu architektonicznego. Są to przedmioty wykonywane ręcznie. Tym samym, każdy z nich jest na swój sposób inny i stanowi unikatowe dzieło sztuki. Porowata, wręcz ascetyczna struktura betonu doskonale współgra zarówno z naturalną kolorystyką, jak też z naniesionymi na niego barwami. Jednak najbardziej pasują mu wszelkie odcienie szarości, które stanowią dobre tło dla zieleni roślin. Z kolei zastosowany w pomieszczeniach, dobrze prezentuje się w połączeniu z ciepłymi kolorami, jak odcienie pomarańczowego, czy czerwień. Beton architektoniczny jest doskonale rozpoznawalny i nie do pomylenia z niczym innym, a zastosowanie go na wielu konkursach lub wystawach sprawiło, że upowszechnił się, wzbudzając zachwyt swoim ascetycznym wyglądem.

Jakie aranżacje z betonem architektonicznym?

Po elementy betonowe sięgać będą osoby, które cenią surowość i minimalizm formy. Z betonu architektonicznego tworzy się dekoracje, elementy wykończeniowe, jak też meble ogrodowe, np. ławy, czy donice, bądź elementy fontann. Wykorzystywany w formie płyt służy za elewację. Beton architektoniczny może posłużyć za element konstrukcyjny ogrodzenia, nawierzchni ogrodu, bądź tarasu. W końcu, beton architektoniczny służy do produkcji rzeźb.

Meble z tego surowca nie są toporne i ciężkie, jak można oczekiwać po samym betonie, tylko są pełne finezji. Należy dodać, że beton architektoniczny jest odporny na niekorzystne czynniki zewnętrzne. Nie straszny mu upał czy mróz, dlatego np. donice betonowe mogą być całorocznie użytkowane.