Jaki styl ogrodu będzie najlepszy? Szukamy oryginalnych rozwiązań

Nie da się ukryć, że ogrody mogą stanowić – i w wielu przypadkach stanowią – prawdziwą wizytówkę domu. Pełnią przy tym funkcję czysto praktyczną, gdyż domownicy wykorzystują je jako przestrzeń do wypoczynku, wspólnego spędzania czasu czy przyjmowania gości. Warto przy tym pamiętać, że styl ogrodu powinien pasować zarówno do upodobań mieszkańców, jak i do bryły domu. Kierowanie się w tym przypadku wyłącznie trendami nie jest zatem wskazane, jednak warto sprawdzać ciekawe inspiracje. Jak wykorzystać nietypowe trendy w prowadzeniu własnych zielonych przestrzeni? Podpowiada Maja w ogrodzie.

1. Niezwykłe górskie ogrody w domowej odsłonie

2. Wiejskie ogrody – także w mieście

3. Barokowe ogrody we współczesnej wersji

Poniższych porad udziela Maja w Ogrodzie, którą można już było poznać jako pasjonatkę najnowszych odmian roślin i interesujących trendów.

Niezwykłe górskie ogrody w domowej odsłonie

Jednym z ciekawszych trendów, z którego można czerpać przy urządzaniu swoich ogrodów, jest efektowny ogród w górskim stylu. Chcąc go zaaranżować, warto skupić się przede wszystkim nad doborem konkretnych grup roślin oraz odpowiednim przygotowaniu terenu. Powinny pojawić się tu wyraźne nawiązania do górzystego krajobrazu, świetnie sprawdzą się więc wszelkiego rodzaju kaskady wodne i skalniaki. Aby uzyskany efekt prezentował się naturalnie, należy sięgać po kamienie o różnej wielkości i kształcie.

Dla pasjonatów roślin oczywiste jest, że w górskim ogrodzie nie może zabraknąć iglaków. Szczególnie polecamy rodzimą sosnę i świerk, idealne również do tworzenia szpalerów i żywopłotów. Odpowiednim dodatkiem będą trawy ozdobne, nie wymagające zaawansowanej pielęgnacji, a także liściaste krzewy.

Wiejskie ogrody – także w mieście

Styl wiejski w ogrodzie daje wiele możliwości aranżacyjnych. W tym przypadku mogą zainspirować cię zarówno wiejskie ogrody Podlasia, z wyodrębnionym warzywnikiem i efektownymi malwami w części frontowej, jak również klimat niemieckiego ogrodu botanicznego Christiansberg. Jak stworzyć taki klimat u siebie?

W każdym przypadku podstawową cechą łączącą wszystkie ogrody w wiejskim stylu jest swoboda. Nie chodzi oczywiście o efekt chaosu, jednak priorytetem jest unikanie nadmiernego zorganizowania. Nie uświadczymy tu równo przyciętych żywopłotów i klombów, równiutkie chodniki i egzotyczne rośliny. Koniecznie powinny się tu pojawić natomiast kompozycje kwiatów ogrodowych w różnych kolorach i luźno przeplatających się oraz drzewa – owocowe i nie tylko. Roślinom mogą towarzyszyć dekoracyjne elementy inspirowane naturą oraz ścieżki ze żwiru lub surowej cegły.

Barokowe ogrody we współczesnej wersji

Pojawiła się już propozycja dla miłośników naturalizmu, nadszedł więc czas na jej przeciwwagę – ogród w stylu francuskim, barokowym. Oczywiście, nie chodzi o odtworzenie holenderskich barokowych ogrodów Het Loo, natomiast celem będzie uchwycenie klimatu takich zielonych miejsc. Jak zatem prezentuje się ogród barokowy we współczesnej wersji?

Nie ma tu miejsca na nieład i improwizację. Każdy element i każda roślina są dokładnie przemyślane i zaplanowane. Pomocnym zabiegiem już na samym początku planowania aranżacji jest wyznaczenie osi symetrii, wzdłuż której rozplanowane są geometryczne aranżacje roślinne. Drzewa i krzewy znajdują się w równych odstępach od siebie i od najważniejszych punktów orientacyjnych i – co bardzo ważne – zawsze prezentują się nienagannie. Kolorystykę kwiatów ograniczamy, aby nie popaść w przesyt. Taki klimat niewątpliwie wymaga sporej pracy, ale efekt jest wart zachodu.