Wiaty rolnicze – zastosowanie

W hodowli oraz produkcji rolniczej niezbędne jest zapewnienie odpowiednio zabezpieczonego miejsca do przechowywania plonów, dla zwierząt gospodarczych lub cennego, zaawansowanego technicznie sprzętu rolniczego. Dziś chcielibyśmy przedstawić zalety jednego z bardziej popularnych rozwiązań, które pozwala szybko stworzyć zabezpieczoną przestrzeń, chodzi mianowicie o wiaty rolnicze.

 

Wiaty rolnicze — co warto wiedzieć

Wiaty to rodzaj hali stalowej, gdzie nie wszystkie ściany są wzniesione, pozwala to na stworzenie wyizolowanej przestrzeni np. na przechowywanie maszyn rolniczych z jednoczesnym zapewnieniem łatwego dostępu. Zarówno w miesiącach zimowych, jak i letnich mogą być one wykorzystywane na wiele sposobów. Konstrukcja taka jest z jednej strony lekka i nie sprawia większych problemów podczas jej montażu, z drugiej strony natomiast zapewnia osłoniętą, dużą przestrzeń pozbawioną pionowych wsporników, które znacząco mogłyby ograniczać możliwość zagospodarowania takiego obiektu.

Wiaty rolnicze są znacznie tańsze niż budynki murowane, dzieje się tak z kilku powodów. Po pierwsze do stawiania metalowych hal, a ich rodzajem jest, wiata wykorzystuje się mniej materiałów budowlanych, ekipa budowlana potrzebuje mniej czasu na wzniesienie całej konstrukcji, a proces ten nie jest technologicznie skomplikowany. Wszystko to sprawia, iż w porównaniu z murowanym obiektem tego samego rozmiaru, wiaty rolnicze oparte na konstrukcji stalowej są znacznie tańszym rozwiązaniem. Przy czym jednocześnie zapewniają taką samą, jeżeli nie większą funkcjonalność i wiele dodatkowych, praktycznych rozwiązań – sprawdź na: https://www.kobexstal.pl/pl/hale-rolnicze.html

 

Wiaty rolnicze — jaką wybrać

Kolejną przewagą wiat rolniczych nad murowanymi, osadzonymi na fundamentach obiektami jest możliwość ich stosunkowo łatwego przeniesienia lub demontażu. Sytuacja taka może się zdarzyć na przykład, gdy w danym miejscu postanowimy postawić inny budynek. Hala składa się z modułów, które łączone są za pomocą solidnych elementów łączeniowych, z możliwością ich usunięcia. W trakcie demontażu nie zostanie uszkodzony żaden element, inaczej niż w przypadku konstrukcji murowanej. Rozmontowana hala może zostać przeniesiona i wzniesiona w innym miejscu w bardzo krótkim czasie i dalej spełniać swoje zadanie.

 

Zanim zdecydujemy się na konkretny model, należy najpierw wziąć pod uwagę opinię o danym dostawcy. Naszym zdaniem najciekawszą ofertę prezentuje firma Kobexstal, producent wielu modeli, rodzajów oraz typów różnego rodzaju konstrukcji potrzebnych w gospodarstwach rolnych.