Style ogrodowe i rzeźby z drewna

Ogród jest wizytówką posesji. Pięknie zaaranżowany, stanowi wspaniałe miejsce wypoczynku dla rodziny, jak również ozdabia dom i cieszy oko przechodniów. Aby nasza ogrodowa aranżacja byłą harmonijna, wystarczy trzymać się jednego wybranego stylu ogrodowego. Rzeźby z drewna, najbardziej wyrafinowana ogrodowa dekoracja, pasują nie tylko do stylu zakopiańskiego, z jakim są utożsamiane najczęściej. Jakie wyróżniamy najpopularniejsze style ogrodowe, w których można wykorzystać rzeźby z drewna?

W ogrodzie, w bujnym otoczeniu roślinności, najlepiej prezentują się przedmioty wykonane z naturalnego surowca, jakim jest drewno. Meble ogrodowe, ale także elementy małej architektury i te o charakterze dekoracyjnym – jak rzeźby ogrodowe – wykonane z drewna, cechują się nie tylko eleganckim, ponadczasowym wyglądem. Są również trwałe i odporne na czynniki zewnętrzne – pod warunkiem odpowiedniego zaimpregnowania.

Rzeźby z drewna do ogrodu to wyrafinowana ozdoba od dawien dawna pojawiająca się w krajobrazie zakopiańskim i beskidzkim. Są utożsamiane ze sztuką ludową, folklorem, ale również twórczością Witkacego. Ręcznie wykonywane przez artystów snycerzy rzeźby z drewna zdobią obejścia zabytkowych zakopiańskich willi, ale również place i skwery w miejscowościach turystycznych czy też restauracje i domy wczasowe. Z tego powodu kojarzą się prawie wyłącznie z ogrodami w stylu beskidzkim i zakopiańskim, choć można z powodzeniem wykorzystać je również innych stylach ogrodowych.

Rzeźby z drewna do ogrodu w ogrodach nowoczesnych

Ogrody nowoczesne mają przeważnie przejrzysty, prosty, geometryczny układ. Wszystko jest w nich uporządkowane. Dominuje prostota. Ich cechą jest minimalizm, zarówno jeśli chodzi roślinność, jak i elementy dodatkowe. Rzeźby ogrodowe z drewna w stylu nowoczesnym doskonale urozmaicają i wzbogacają przestrzeń harmonijnych ogrodów. Każdy artysta snycerz posiada własny unikalny styl. Niektórzy specjalizują się w abstrakcyjnej twórczości i celują w nowoczesną stylistykę.

Ogrody wiejskie

Drewniane rzeźby ogrodowe doskonale wpisują się również w koncepcję ogrodów wiejskich, w których panuje swobodny klimat. Wpasowują się w wielobarwny krajobraz, dopełniając go swoim folklorystycznym charakterem.

Ogrody angielskie

Ogród angielski często kojarzony jest z ogrodem w stylu wiejskim, jednak jest on bardziej uporządkowany. Ma romantyczny charakter i podobnie jak ogród wiejski, pełen jest kwiatów, kolorów oraz zapachów. W jego tajemniczych zakątkach doskonale komponują się ogrodowe rzeźby, które dodatkowo ożywiają ogrodową aranżację.

Jak widać, rzeźby z drewna pasują do ogrodów w równym stylu. Bez wątpienia sprawdzą się również wszędzie tam, gdzie potrzebna jest dekoracja dopełniająca ogrodowej aranżacji. Będą stanowiły atrakcyjny element w ogrodach rustykalnych, romantycznych, skandynawskich i nie tylko.