Legendarne domki letniskowe Brda

Wakacje nad jeziorem, spędzone w letniskowym domku typu Brda to rzecz doskonale znana pokoleniu 40+. Charakterystyczny spiczasty dach, przytulny taras bez zadaszenia oraz przyjemna lokalizacja – takie właśnie był domki letniskowe z dawnych lat. Być może nie są to komfortowe, nowoczesne domy z bali ceny, które dziś wynajmujemy najchętniej na wakacje, jednak dawne letniskowe drewniane domki typu Brda mają swój urok. Na szczęście, w Polsce nadal istnieją ośrodki wczasowe, w których można taki drewniany domek letniskowy drewniany wynająć.

Jak wygląda letniskowy domek typu Brda?

Każdy z nas widział taki domek. Ma dwuspadowy dach kończący się aż przy ziemi, duże okna i drzwi zlokalizowane na środku ściany frontowej. Wygląda trochę jak namiot, trochę jak szałas. Zaskakująco ładny w środku, prawdopodobnie dzięki skosom oraz stosunkowo dużym przeszkleniom. Domki letniskowe z drewna typu Brda wyposażone są w poddasze, na którym z reguły jest miejsce na jedną sypialnię. Mimo że domki tego rodzaju wyglądają na małe, to jednak są doskonałe dla czteroosobowej rodziny.

Domki letniskowe Brda dziś

Szalona popularność tego typu domków w okresie PRL-u wynikała prawdopodobnie z prostoty konstrukcji. Domek letniskowy tego typu powstaje szybko, jest też prosty w konserwacji. Ze względu na znaczny skos dachu, konstrukcji nie zagraża ani padający śnieg, ani zalegające liście. Co więcej, domki letniskowe tego typu mogą być zamieszkiwane nawet zimą. Warunkiem jest odpowiednia izolacja cieplna obiektu. Gdy mają doprowadzoną wodę oraz prąd, można zainstalować w nim chociażby ogrzewanie podłogowe wodne. Z takich możliwości korzysta coraz więcej osób, które wykupiły taki obiekt na własność po przekształceniu państwowych ośrodków wypoczynkowych w tereny prywatne. Ocieplenie domku, podłączenie do niego ogrzewania lub zbudowanie kominka sprawia, że można z obiektu korzystać nie tylko latem, ale również zimą.

Jak skonstruowany jest domek letniskowy Brda?

Domki typu Brda zbudowane są z prefabrykatów, które docierają na działkę w formie gotowej do złożenia. Izolacja cieplna umieszczana jest tutaj wewnątrz drewnianego szkieletu. Domki drewniane letniskowe tego typu są bardzo lekkie. Nie mają fundamentów. Ociepla się jego z reguły wełną mineralną, rezygnując ze styropianu, który może w pewnych warunkach zadziałać niszcząco na drewnianą konstrukcję budynku. Niestety, połączenie wełny i drewna przyciąga na zimę mnóstwo gryzoni, dlatego istotne jest zabezpieczenie ścian specjalną siatką ochronną. Domki tego typu bardzo dobrze trzymają ciepło wewnątrz, ale warunkiem jest odpowiednie zaizolowanie termiczne podłogi.