Jakie oświetlenie biurkowe wybrać? Postaw na lampę stojącą kreślarską!

Lampy kreślarskie, czyli modele biurkowe z długim, ruchomym ramieniem (wysięgnikiem), są jednym z najgorętszych hitów 2021 roku. Swoją popularność zawdzięczają atrakcyjnemu designowi i wysokiej funkcjonalności, której inne lampy stojące mogą im tylko pozazdrościć.

Co to jest lampa kreślarska?

Lampy kreślarskiej, przez jej unikatową konstrukcję, nie da się pomylić z żadnym innym typem oświetlenia. Posiada ona ruchome, wydłużone ramię – znacznie dłuższe niż w przypadku innych modeli biurkowych. To właśnie długie, regulowane ramię w największym stopniu decyduje o funkcjonalności lampy kreślarskiej. Stanowi ona niezastąpione wsparcie podczas pracy, nauki, czytania książek, majsterkowania czy wykonywania innych czynności, wymagających wyrazistego, kierunkowego światła. Lampy stojące kreślarskie umożliwiają doświetlenie sporej przestrzeni oraz elastyczne sterowaniem światłem podczas pracy i nauki.

Gdzie pasuje lampa kreślarska?

Lampa stojąca kreślarska idealnie sprawdzi się na biurkach w pokojach dziecięcych i młodzieżowych, w domowych pracowniach i gabinetach. Oczywiście możesz ją też postawić w innych, bardziej reprezentacyjnych miejscach, by np. podkreślić użytkowy charakter przestrzeni. Lampy stojące to rozwiązanie mobilne – bez problemu przeniesiesz je w nowe miejsce, gdy w obecnym przestaną spełniać swoją rolę lub po prostu uznasz, że nie pasują.

Jaką lampę kreślarską wybrać?

To zależy – po pierwsze od stylistyki wnętrza, po drugie od ilości dostępnego miejsca na biurku, a po trzecie (i chyba najważniejsze) od indywidualnych potrzeb i upodobań. W przytulne przestrzenie skandynawskie, minimalistyczne i eko harmonijnie wkomponuje się lampa kreślarska z drewnianą konstrukcją. Z kolei w surowych, industrialnych wnętrzach i w loftach rewelacyjnie wyglądać będą lampy stojące wykonane z rur hydraulicznych, przypominające stare wynalazki albo fragmenty instalacji, koniecznie z odsłoniętymi żarówkami. Lampy stojące biurkowe posiadają różne rozmiary i design, dlatego dzisiaj nie ma większego problemu ze znalezieniem modelu o optymalnych gabarytach i idealnie dopasowanej stylistyce. Gdy brakuje miejsca w pomieszczeniu lub na blacie, wybierz lampkę kreślarską na klipsie, którą można zamontować dosłownie wszędzie. Chociaż klips na ogół zapewnia wystarczającą przyczepność, to aby zmaksymalizować stabilność mocowania, możesz zdecydować się na lampkę przykręcaną. To bezpieczne rozwiązanie zwłaszcza, gdy w domu mieszka kot, który chętnie wskakuje na blaty. Oświetlenie przykręcane stanowi częsty wybór do pokoi dziecięcych, gdzie każdy sprzęt jest potencjalnie narażony na uszkodzenie.

Czy lampa kreślarska LED to dobre rozwiązanie?

Jeżeli przy biurku spędzasz długie godziny, pisząc sprawozdania, tworząc projekty, odrabiając lekcje, majsterkując lub czytając książki, koniecznie wybierz energooszczędny model LEDowy. Moduł LED może mieć postać diod zintegrowanych z lampą lub oprawy na żarówki LED. Kupując LEDową lampkę kreślarską, zwróć uwagę na barwę i natężenie generowanego światła, by nadawała się do konkretnych (Twoich) zastosowań. Niektóre modele, oprócz ruchomego ramienia, posiadają również dodatkowe funkcje, jak ściemniacz czy zmiana barwy.