Różanecznik i jego uprawa w przydomowym ogrodzie

Uprawa Różaneczników w przydomowym ogrodzie to doskonały sposób na poprawę estetyki przestrzeni, przy dość niskim nakładzie prac związanych z pielęgnacją. Chodzi tutaj o to, iż poza pewnymi wymaganiami w zakresie przygotowania do uprawy, Różaneczniki, nie będą wymagać od nas zbyt intensywnych i wymagających prac pielęgnacyjnych. Musimy tutaj skupić się przede wszystkim na tym, aby wybrać odpowiednią odmianę, zdolną do przezimowania w naszej strefie klimatycznej, oraz przygotować roślinom prawidłowe warunki glebowe i stanowiskowe. Poza tymi kwestiami pozostanie nam już jedynie regularne nawadnianie roślin i ewentualne usuwanie starych, uschniętych gałązek.

Odmiany do uprawy w ogrodzie

Przede wszystkim musimy sobie zdać sprawę, iż wiele odmian Różaneczników niestety nie będzie w stanie skutecznie przetrwać zimy w naszej strefie klimatycznej. Musimy tutaj wybrać te odmiany, które przy mrozie na poziomie dwudziestu stopni poniżej zera, nie będą przemarzać. W dalszym ciągu jest to jednak stosunkowo sporo liczba gatunków, toteż będziemy mieć z czego wybierać. Zresztą pozostałe odmiany także mogą zagościć w naszym ogrodzie, niemniej jednak musimy je uprawiać w doniczkach, aby na największe mrozy mieć możliwość ich zabezpieczenia na przykład w pomieszczeniach gospodarczych. Obecnie praktycznie w każdym sklepie czy też hurtowni, Różaneczniki będą posegregowane według zakresu mrozu, jaki wytrzymują, wobec czego ich dobór nie powinien dla nikogo stanowić większego problemu.

Gleba do uprawy Różaneczników

Ważną kwestią jest także przygotowanie odpowiedniej gleby. Co prawda można kupić gotowe mieszanki w sklepach i hurtowniach ogrodniczych, niemniej jednak przy planowanym nasadzeniu większej ich ilości, będzie to ekonomicznie nieuzasadnione. No, chyba że kogoś stać. O wiele taniej wyjdzie zakup torfu (nieodkwaszanego), gleby ogrodniczej (kompostu) i kory sosnowej oraz przygotowanie mieszanki z tych trzech składników w równych proporcjach. Taka mieszanka będzie charakteryzować się dość kwaśnym odczynem pH, idealnym do uprawy Różaneczników.

Stanowisko nasadzenia Różaneczników

Ostatnią istotną kwestią będzie tutaj wybór odpowiednich stanowisk uprawnych dla naszych Różaneczników. W tym przypadku trzeba przede wszystkim pamiętać o tym, iż Różanecznik jest rośliną, która uwielbia stanowiska zacienione, chłodne i wilgotne. Dobrym więc rozwiązaniem, będzie zlokalizowanie stanowisk uprawnych w bezpośrednim sąsiedztwie większych drzew i krzewów ozdobnych. Bardzo dobrym sąsiadem dla Różaneczników będzie na przykład miłorząb japoński, który charakteryzuje się w przeciwieństwie do różanecznika, głębokim systemem korzeniowym. Takie sąsiedztwo zapewni Różanecznikom odpowiedni poziom zacienienia, a jednocześnie nie będzie podbierać mu wody z niezbędnymi do wzrostu substancjami odżywczymi.

Podsumowanie

Jednym słowem uprawa Różaneczników w przydomowych ogrodach do najtrudniejszych nie należy. Po pokonaniu podstawowych trudności pozostanie nam już jedynie cieszyć się relaksem w otoczeniu pięknie kwitnących Różaneczników.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

2 + 2 =