Zasobnik ciepłej wody użytkowej – opłacalna inwestycja

Zasobnik ciepłej wody użytkowej (cwu) umożliwia podgrzanie wody, wykorzystywanej później przez domowników m.in. do mycia się, czy przygotowywania posiłków w kuchni. Montaż takiego zasobnika jest inwestycją opłacalną, dającą dostęp do zawsze ciepłej wody w kranie. Jej podgrzanie odbywa się poprzez pobranie energii cieplnej z instalacji połączonej z kotłem na paliwo stałe albo kominkiem, wyposażonym w pompę ciepła lub płaszcz wodny. Dobrze dobrany zasobnik cwu nie tylko daje komfort możliwości skorzystania z ciepłej wody w dowolnym momencie, ale pozwala również na dużą oszczędność, jeżeli chodzi o koszty ogrzewania. W tym celu konieczne jest prawidłowe dopasowanie zbiornika do istniejącej bądź planowanej instalacji centralnego ogrzewania.

 

 

Rodzaje zasobników

 

Kryteriów podziału zbiorników cwu jest kilka. Mamy zbiorniki warstwowe, które przeznaczone są do instalacji z kotłem dwufunkcyjnym. Mają one dosyć kompaktowe rozmiary, zajmują więc mało miejsca, ale wiąże się to również z mniejszą ich pojemnością. W zasobniku tym woda podgrzewana jest porcjami, co skraca czas oczekiwania na wodę o odpowiedniej temperaturze. Woda z dołu zbiornika kierowana jest do kotła,  gdzie jest podgrzewana. Gdy jest już ciepła, transportowana jest do górnej części zasobnika i stamtąd może być pobierana do użytku. Zasobnik cwu z wężownicą z kolei ma dużo większe rozmiary. Tutaj woda podgrzewana jest przez specjalne zwoje rur (wężownice), pełniące funkcje wymiennika ciepła, umieszczone w dolnej części. Wężownice standardowo wykonywane są ze stali. W tym przypadku cała znajdująca się w zbiorniku woda podgrzewana jest jednocześnie, więc czas oczekiwania na nią jest znacznie dłuższy. Ponadto zasobniki mogą być stojące lub wiszące, istnieją też jednostki zintegrowane z kotłem.

 

 

Innowacje technologiczne

 

Bardzo ważny jest dobór zasobnika pod kątem jego wielkości, a więc i pojemności, rodzaju materiału, z jakiego jest wykonany (może to być stal nierdzewna lub stal szlachetna) oraz rodzaju i klasy izolacji, jaką posiada (z reguły jest to pianka poliuretanowa lub styropian). Warto wziąć pod uwagę również różnego rodzaju unowocześnienia. Przykładem może być zbiornik buforowy, który może zostać podłączony do nieograniczonej ilości źródeł i odbiorników ciepła, co znacznie zwiększa funkcjonalność instalacji. Można go m.in. połączyć z systemem c.o. Istnieją zbiorniki buforowe, które mają wężownice wykonane z miedzi, znacznie lepiej przewodzącej ciepło. Zbiornik może posiadać jedną lub kilka wężownic, w zależności od rozmiarów instalacji, do jakiej ma zostać podłączony. Sporym udogodnieniem jest również brak elektrod w zasobniku, co eliminuje konieczność częstej ich wymiany w celu zapobiegnięcia korozji i osadzaniu się kamienia na ściankach zbiornika.

 

 

Korzyści

 

Instalacja zasobnika cwu to niezliczone korzyści. Po pierwsze mamy dostęp do stale ciepłej wody, o każdej porze. Możemy również wyeliminować konieczność podgrzewania wody za każdym razem, gdy chcemy z niej skorzystać, ponieważ większa jej ilość zgromadzona jest stale w dobrze izolowanym zasobniku. Zmniejsza to koszty jej ogrzewania. Decydując się na rozwiązania innowacyjne, koszty te można jeszcze bardziej zredukować, ponieważ np. zbiornik buforowy kumuluje ciepło, wykorzystując je tylko wtedy, gdy jest to konieczne. Dzięki temu straty cieplne są dużo mniejsze. Rozwiązania droższe, z różnymi udogodnieniami i zmianami względem tradycyjnych rozwiązań, to inwestycja opłacalna, która szybko zwróci się w postaci niższych opłat za ogrzewanie. Co ważne, unikniemy dzięki nim również opłat związanych z naprawą i wymianą części, których cena jest dosyć wysoka. Dobrze dobrany zasobnik cwu jest więc rozwiązaniem ekologicznym, ekonomicznym i będzie nam służył przez długie lata.

 

Dowiedz się więcej na http://www.noel.pl/zasobnik-cwu/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

eight − four =